חיי הרבי ופועלו

הרבי מליובאוויטש, כ"ק אדמו"ר רבי מנחם מענדל שניאורסאהן זצוק"ל, מוכר בתור המנהיג היהודי החשוב והמשפיע ביותר במאה השנים האחרונות. הוא שימש כאדמו"ר השביעי במספר בשושלת אדמו"רי חסידות חב"ד ליובאוויטש. עבור עשרות אלפי חסידיו ומיליוני מעריציו ואוהדיו ברחבי תבל הוא מכונה בפשטות בשם "הרבי".

הרבי נולד בי"א ניסן ה'תרס"ב, בעיר ניקולייב ברוסיה, להוריו כ"ק הגאון המקובל הרב לוי יצחק והרבנית מרת חנה שניאורסאהן. כנינו הישיר, בן אחר בן, של כ"ק אדמו"ר הצמח צדק האדמו"ר השלישי בשושלת, נקרא על שמו – מנחם מענדל. כבר מקטנות הפגין חריפות שכלית עצומה, נחשב לעילוי בתורה, והקדיש את ימיו ולילותיו להגות בתורת הנגלה והנסתר.

 

לפני תשעים שנה, בי"ד בכסלו ה'תרפ"ט נשא לאשה את הרבנית הצדקנית מרת חיה מושקא שהיתה בתו של הרבי הקודם מליובאוויטש, כ"ק אדמו"ר רבי יוסף יצחק שניאורסאהן זצוק"ל. במשך כמה שנים התגורר הזוג הצעיר באירופה, אולם בימי השואה האיומה עזבו אותה והיגרו לארצות הברית, לשם הגיעו ביום כ"ח סיון ה'תש"א.

הרבי, שעוד קודם לכן כבר היה מקורב ביותר אל חמיו, נכנס כעת באופן רשמי להנהגת הכלל, והועמד בראשות המוסדות המרכזיים של החסידות שקרמו עור וגידים על אדמתה של ארצות הברית. במקביל המשיך הרבי את לימודיו, והעלה על הכתב חידושי תורה רבים, השיב לשואלים בכל תחומי הפרד"ס, ובכדי לעטות על הכל מסווה של חשאיות וצניעות אף יצא להתפרנס כאחד האדם בצי האוניות של חיל הים האמריקאי.

לאחר פטירת חמיו, עלה על כס ההנהגה הרשמית והחל לשמש כאדמו"ר של חסידות חב"ד, אותה הפך עד מהרה למעצמה כלל עולמית. מספר החסידים התרחב לאין שיעור, ומפעל השליחות שהקים הוביל זוגות צעירים של חסידים מסורים לכל פינה בעולם. הרבי לא התמקד רק בבניית החצר שלו עצמו, אלא גילה דאגה כנה למצב העם היהודי כולו, והיה מקור ליוזמות רבות ונרחבות שהובילו מהפיכה של ממש בעיצוב דמותה של היהדות העולמית כפי שהיא נראית כיום.

בית מדרשו שהפך לאייקון של ממש, ומכונה '770' בפי כל על שם מספר הבית בשדרת איסטרן פארקווי בברוקלין שבניו יורק, היווה מוקד של משיכה לאלפים ולרבבות במהלך ארבעים שנות הנהגתו. שועי עולם ונשיאים, רבנים ומנהיגים רוחניים, פשוטי עם ונצרכים, עסקני ציבור ומהפכנים, כולם ללא הבדל של רקע ומוצא, שמעו על הפלא ורצו לחזות ולחוות זאת בעצמם ללא מתווכים.

לצד קבלת הקהל והמפגשים האישיים, הקדיש הרבי שעות רבות להתוועדויות, בהן השמיע דברי תורה עמוקים בפני חסידיו וגם הוראות בעניני השעה שעל הפרק, שיחות הקודש וחידושי התורה הועלו על הכתב בידי החסידים ויצאו לאור במאות כרכים עבי כרס. הרבי אף נהג להקדיש זמן להשיב לשאלות ששיגרו אליו יהודים מכל רחבי העולם, בתקווה לעצה ולמזור באתגרים רוחניים או בבעיות גשמיות, והרבי כאב רחום ורועה נאמן השיב באופן פרטי לכל אחד ואחת, מתשובות אלו בלבד נדפסו קרוב לארבעים כרכים של 'אגרות קודש'.

 

ברוח הברכה האלוקית 'ופרצת ימה וקדמה צפונה ונגבה' אותה הפך הרבי למוטו מוביל בפעילות החב"דית, יוצאים חסידיו ל'מבצעי המצוות' בהם הם מזכים את בני ובנות ישראל ברחבי תבל להתחבר לאביהם שבשמיים על ידי לימוד התורה וקיום המצוות.

מעל 5000 זוגות של שלוחים ושלוחות מסורים מפעילים בתי חב"ד, בכל עיר ומדינה בה קיימת נוכחות יהודית, בכל פינה בעולם. גם בבתי רפואה, אוניברסיטאות ומרכזים אקדמאיים, בסיסי צבא ומשטרה, בתי סוהר או מכוני גמילה, מתקיימת פעילות קבועה בימי חג ומועד ובמשך ימות השנה.

לאחר תקופה של שנתיים בהם חלה, במוצאי שבת קודש אור לג' תמוז ה'תשנ"ד, הסתלק הרבי לבית עולמו כשהוא בן 92 שנה. העם היהודי התייתם ממנהיג ונשיא שדאג לו כאב רחום וחנון. החסידים ברחבי העולם הוכו באבל ובאלם, אולם החליטו בנחישות להמשיך את מורשתו, ולפעול להגשים את משאת נפשו, החשת הגאולה האמיתית והשלימה, בביאת משיח צדקנו, והבאת העולם הזה אל שלימותו ומטרת בריאתו.

למרבה התדהמה של אלו שלא היו בקיאים דים ברזי כוחו של הרבי, החסידות צומחת וממשיכה להתפתח, ואף להשפיע. מפעל השליחות רק גדל ומתרחב, והפעולות הנעשות ברוח חזונו הגדול מואצות לממדים שלא נראו בעבר. מקור ההשראה והכוח המניע מאחורי כל זה הוא כמובן נוכחותו המוחשית של הרבי, בכתביו, בהוראותיו, ובחיזוק האדיר ששואבים החסידים מביקור בציונו הק' של הרבי.

אם תרצו ללמוד עוד על דמותו הייחודית של הרבי, כנסו לכאן.